سوالات متداول

در روش تک پخت، بدنه کاشی بهمراه لعاب کاشی همزمان و در درجه بسیار بالا پخته میشود. پس در نتیجه در این روش کاشی فقط برای یکبار وارد کوره شده و پخته میشود.

این روش، به صورتی است که اول یکبار بصورت جداگانه بدنه کاشی پخته میشود و بعد از پخته شدن آن، لعاب بر روی بدنه کاشی ریخته شده و در کوره هایی مخصوص دوباره پخته میشود. این امر سبب میشود تا هم لعاب کاشی و هم بدنه کاشی از کیفیت بالاتری برخوردار باشد.

این روش در سالهای اخیر بسیار رواج پیدا کرده که امکان اعمال دکور و طرح های متنوع روی کاشی را میدهد. در این روش، کاشی هایی که آماده هستند و کاملا پخته شده اند، دوباره وارد کوره میشوند تا طرح های موردنظر نیز بر روی آنها برای سومین بار پخته شود.

پرسلان محصولی یکنواخت با رنگ بعد از پخت سفید و متراکم می باشد که از مواد موجود در طبیعت که در شرایط خاص تحت فشار بالا شکل گرفته و در درجه حرارت بالا تولید می شود.پرسلان جایگزینی زیبا و ارزنده با برترین خصوصیات یک پوشش مورد استفاده در نما و کف ساختمان ها می باشد، همچنین این محصول جدیدترین تکنولوژِی صنعت سرامیک در حال حاضر می باشد.

  • استحکام خمشی بالا (دو تا سه برار سنگ های گرانیتی)
  • جذب آب پایین تا کمتر از 1/0 درصد و مقاوت در برابر یخبندان ( غیر قابل نفوذ در قیاس با سنگ)
  • مقاومت شیمیایی بالا و مقاومت در برابر لک پذیری ( مواد شوینده و پاک کننده اسیدها و بازها)
  • مقاومت سایش بالا ( عمر طولانی و درخشش زیاد)
  • سختی سطحی بالا ( عدم خراش سطحی و حفظ زیبایی)
  • ثبات رنگ در مقابل نور خورشید ( که ناشی از عدم تاثیر اشعه بالا بر ساختار آن است که در سنگ های طبغی دیده نمی شود.)
  • قابلیت تولید در سایزهای مختلف و وجود طرح ها و رنگ های بدیع و بیکران
  • قابلیت نصب بوسیله نصب خشک و نما و ابنیه بلند مرتبه ( به عنوان یک ابزار مهندسی قابلیت ابزار خوری و نصب قطعات را در روی خود دارد.)
  • ضد حریق بودن ( نسبت به آتش مقاوم است و در برابر حرارت تغییر ساختار نمی دهد.)
  • نصب سخت ، وزن سنگین ، قیمت بالا

در صنایع کاشی و سرامیک اصطلاح رکتی نمودن به معنی افزایش دقت در ابعاد محصول نهایی و همچنین افزایش دقت در میزان گونیا بودن محصولات می باشد که با اضافه شدن یک مرحله به فرایند تولید می توانیم محصولات رکتی فاید تولید نمود. مهمترین ویژگی کاشی رکتی فاید شده این است که با توجه به اندازه یکنواخت اجازه می دهد پس از اتمام کار چیدمانی بدون درز و نمایش پیوسته طرح را داشته باشند . در نتیجه برای اینکه پس از اتمام کار اجرای کاشی کاری سطحی بدون بند داشته باشید می بایست از محصولات رکتی فاید استفاده کنید.

اصطلاح دیگری با عنوان “کاشی چمفر شده” ، وجود دارد. اگر بخواهیم بدانیم در واقع چمفر کاشی چیست ، باید به سایز کردن کاشی در ابعاد و اندازه مورد نیاز سفارش دهنده با دستگاه مخصوص اشاره نمود.

اصطلاحات مختلف هستند اما کلمات زیر همه یک معنی دارند:
کاشی کالیبره
سرامیک کالیبره
کاشی رکتی فای
سرامیک رکتی فای
کاشی رکتی
سرامیک رکتی
کاشی چمفر شده
سرامیک اسکوئر شده
کاشی اسکوئر شده
سرامیک چمفر شده
کاشی لیزری
سرامیک لیزری
کاشی بدون درز
سرامیک بدون درز
کاشی بدون بند
سرامیک بدون بند

 

کاشی یکی از سخت‌ترین پوشش‌های کف و دیوار است و به عنوان نما هم اخیراً کاربرد بسیار پیدا کرده است و در بسیاری موارد جایگزین سنگ است و گاهی کفپوش ها هم با کاشی و سرامیک مقایسه می شوند، هم ارزانتر هم سبک تر و هم سخت تر از سنگ است و مقاومت به شوینده ها و لکه در کاشی و سرامیک بهتر از سنگ است.

تفاوت سرامیک دیواری با کف به نوع کاربری آن برمیگردد. شرایط انتخاب سرامیک کف بسیار با دقت تر از سرامیک دیواری باید انجام شود، به عنوان مثال برای انتخاب سرامیک کف به عواملی همچون میزان تحمل وزن و فشار ، میزان لغزندگی سطح و مواردی از این دست توجه نمود؛ چراکه انتخاب کفپوش سرامیکی بدون در نظر گرفتن موارد فوق باعث میشود تا عمر محصول انتخابیتان کوتاه بوده باشد و شما را متحمل هزینه ای دوبرابر نماید.
علاوه بر میزان استحکام ، بر اساس نوع طراحی و تکسچر سرامیک دیوار با کف تفاوتهایی دارند. چراکه شما میتوانید از سرامیک های با طرح سه بعدی و برجسته برای پوشش دیوار خود استفاده نمایید در صورتی که اجرای این نوع کاشی و سرامیک به عنوان کفپوش اصلا منطقی نیست.
بصورت کلی پیشنهاد میشود تا از کاشی و سرامیک های با کیفیت و مقاوم برای پوشش دیوار و کف خود انتخاب نمایید تا از هزینه ی نگهداری پایین و همچنین طول عمر بالاتری برخوردار باشند.